Medonosne pčele


Medonosne pčele nalaze se na svim kontinentima - osim na Antarktiku. Pčele trebaju jedna drugu i mogu preživjeti samo u skupinama. Ove skupine pčela nazivaju se kolonije i sastoje se od 40 000 do 80 000 pčela. Unutar pčelinje zajednice svaka pčela ima vrlo specifičan zadatak: radilice, trutovi i matica. Točan zadatak koji će pčela dobiti ovisi o njezinoj starosti.


Udaljenost koju pčela preleti kako bi napravila 500 grama meda jednaka je dva puta putovanju oko Zemlje.

No, pčele ne proizvode samo med, već i oprašuju cvjetove mnogih biljaka voća i povrća. Poznato je da su vrijedni radnici ("zaposleni kao pčela") i postižu velike stvari, što ih čini jednom od najvažnijih životinja za naš planet. Zato je još važnije zaštititi naše pčele!

Pčele za hranu ovise o peludi i nektaru. Budući da ljudsko uplitanje često negativno utječe na njihovo stanište, pčele nažalost često moraju gladovati. Bez pčelara koji ih hrane, pčele u nekim krajevima ne bi mogle opstati.

Kako možemo pomoći pčelama?

Sjetvom autohtonog sjemena za cvjetnu livadu možete pčelama osigurati ukusan obrok. Također možete izgraditi hotele za kukce, gdje ove marljive male životinje mogu potražiti utočište.

Što mi u HiPP-u radimo?

U HiPP-u stvaramo staništa za mnoge ugrožene kukce, mjesta gdje mogu slobodno živjeti. U tu svrhu na mnogim mjestima sadimo cvjetne livade i cvjetnjake. To činimo u suradnji s Netzwerk Blühende Landschaft – inicijativom udruge za očuvanje pčela Mellifera e.V.